Przejdź do głównej zawartości

Skanowanie i modelowanie BIM

Nieduży i prosty budynek jednorodzinny do przebudowy - tutaj również skaning laserowy i modelowanie 3D będą niezwykle użyteczne.


Kompleksowa praca: skanowanie, stworzenie chmury punktów i wymodelowanie budynku w technologii BIM zajęło w sumie 3 dni. W efekcie architekt otrzymał uniwersalny produkt do dalszych prac projektowych - model w formacie IFC, który można wczytać np. w Revit, Archicad lub EliteCad i innych platform Open BIM.
Poniżej przykładowy render z więźbą dachową budynku.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pierwszy post

Na tym blogu postaram się prezentować nasze wybrane ciekawe prace z zakresu skanowania laserowego 3D i pomiarów z drona. Mam nadzieję, że będzie tego jak najwięcej.

Obie technologię łączy pojęcie chmury punktów czyli sposób na przedstawienie rzeczywistości (położenia, wymiarów ale nie tylko) za pomocą zazwyczaj bardzo dużego zbioru punktów posiadających oczywiście współrzędne XYZ oraz parametr intensywności odbicia.

Zapraszam również na naszą stronę www.geodezja3D.pl oraz profil na facebook'u.

Hala produkcyjna - skanowanie 3D -> model BIM

Od chmury punktów do modelu BIM...

Obiekt, który skanowaliśmy na Śląsku to zakład produkcyjny; hala i część biurowa. W szczegółach wyglądało to tak: 3600 m2 powierzchni wewnętrznej + elewacje i dachy164 skanyokoło 10 h skanowania bez koloru (2 dni)osiągnięta dokładność <20 mmrejestracja (łączenie) skanów, czyszczenie i przygotowanie chmury punktów: 2 dniobjętość chmury: 700 mln punktów Dwa zrzuty z ekranu z chmurą:

Efekt wizualny może i nie zachwyca ale mamy gotowy produkt odzwierciedlajacy kompleksowo konstrukcję budynku, który stanowi podstawę do dalszej pracy dla projektanta.
Po tygodniu modelowania w Revicie, uzyskujemy coś takiego :)
Skanowanie konstrukcji żelbetowej

Przedmiotem fajnego zlecenia było skanowanie żelbetowych belek na elewacji budynku na warszawskiej Pradze. W figury geometryczne; trójkąty i czworoboki utworzone przez belki ma zostać wpasowana na wymiar ozdobna blacha perforowana.


Z uwagi na konieczność zapewnienai milimetrowej dokładności, rejestrację skanów wykonaliśmy na sfery. Każda ze ścian została zrzutowana na płaszczyznę i rozrysowana w CAD celem przekazania zleceniodawcy rzutu wektorowego 2D.
Koneser D by geodezja3D.pl on Sketchfab