Przejdź do głównej zawartości

Hala produkcyjna - skanowanie 3D -> model BIM

Od chmury punktów do modelu BIM...

Obiekt, który skanowaliśmy na Śląsku to zakład produkcyjny; hala i część biurowa. W szczegółach wyglądało to tak:
  • 3600 m2 powierzchni wewnętrznej + elewacje i dachy
  • 164 skany
  • około 10 h skanowania bez koloru (2 dni)
  • osiągnięta dokładność <20 mm
  • rejestracja (łączenie) skanów, czyszczenie i przygotowanie chmury punktów: 2 dni
  • objętość chmury: 700 mln punktów
Dwa zrzuty z ekranu z chmurą:


Efekt wizualny może i nie zachwyca ale mamy gotowy produkt odzwierciedlajacy kompleksowo konstrukcję budynku, który stanowi podstawę do dalszej pracy dla projektanta.
Po tygodniu modelowania w Revicie, uzyskujemy coś takiego :)
Komentarze

  1. Na pewno bardzo do się przydaje przy planowaniu. Trzeba będzie też i pomysleć o wyposażeniu takich hal. Produkcja to wymagający biznes. Może i tu prasy hydrauliczne przemysłowe się przydadzą?

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Popularne posty z tego bloga

Skanowanie i modelowanie BIM

Nieduży i prosty budynek jednorodzinny do przebudowy - tutaj również skaning laserowy i modelowanie 3D będą niezwykle użyteczne. Kompleksowa praca: skanowanie, stworzenie chmury punktów i wymodelowanie budynku w technologii BIM zajęło w sumie 3 dni. W efekcie architekt otrzymał uniwersalny produkt do dalszych prac projektowych - model w formacie IFC, który można wczytać np. w Revit, Archicad lub EliteCad i innych platform Open BIM. Poniżej przykładowy render z więźbą dachową budynku.

Skanowanie konstrukcji żelbetowej

Przedmiotem fajnego zlecenia było skanowanie żelbetowych belek na elewacji budynku na warszawskiej Pradze. W figury geometryczne; trójkąty i czworoboki utworzone przez belki ma zostać wpasowana na wymiar ozdobna blacha perforowana. Z uwagi na konieczność zapewnienai milimetrowej dokładności, rejestrację skanów wykonaliśmy na sfery. Każda ze ścian została zrzutowana na płaszczyznę i rozrysowana w CAD celem przekazania zleceniodawcy rzutu wektorowego 2D. Koneser D by geodezja3D.pl on Sketchfab