Przejdź do głównej zawartości

Skaning i modelowanie 3D wiaty kolejowej

Modernistyczne wiaty i przystanki warszawskiego węzła kolejowego z lat 60-tych to już zabytki.
W otaczającym je chaosie urbanistycznym trudno docenić ich wybitne bryły. Pewnie mało kto zwraca uwagę np. wiatę nad zejściem na dworzec WKD Warszawa Śródmieście, która kształtem swojego dachu przypomina skrzydła motyla.
Właśnie ten obiekt był przedmiotem prac związanych z oceną stanu betonu i planów renowacji. Wykonywała je hiszpańska firma INES Ingenieros Consultores a nam zleciła wykonanie skaningu, chmury punktów i modelu 3D.Obiekt okazał się skomplikowany i trudny do modelowania ale gotowy model BIM w Revit dostarczyliśmy zleceniodawcy w terminie.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Hala produkcyjna - skanowanie 3D -> model BIM

Od chmury punktów do modelu BIM... Obiekt, który skanowaliśmy na Śląsku to zakład produkcyjny; hala i część biurowa. W szczegółach wyglądało to tak: 3600 m2 powierzchni wewnętrznej + elewacje i dachy 164 skany około 10 h skanowania bez koloru (2 dni) osiągnięta dokładność <20 mm rejestracja (łączenie) skanów, czyszczenie i przygotowanie chmury punktów: 2 dni objętość chmury: 700 mln punktów Dwa zrzuty z ekranu z chmurą: Efekt wizualny może i nie zachwyca ale mamy gotowy produkt odzwierciedlajacy kompleksowo konstrukcję budynku, który stanowi podstawę do dalszej pracy dla projektanta. Po tygodniu modelowania w Revicie, uzyskujemy coś takiego :)

Skanowanie i modelowanie BIM

Nieduży i prosty budynek jednorodzinny do przebudowy - tutaj również skaning laserowy i modelowanie 3D będą niezwykle użyteczne. Kompleksowa praca: skanowanie, stworzenie chmury punktów i wymodelowanie budynku w technologii BIM zajęło w sumie 3 dni. W efekcie architekt otrzymał uniwersalny produkt do dalszych prac projektowych - model w formacie IFC, który można wczytać np. w Revit, Archicad lub EliteCad i innych platform Open BIM. Poniżej przykładowy render z więźbą dachową budynku.

Skanowanie konstrukcji żelbetowej

Przedmiotem fajnego zlecenia było skanowanie żelbetowych belek na elewacji budynku na warszawskiej Pradze. W figury geometryczne; trójkąty i czworoboki utworzone przez belki ma zostać wpasowana na wymiar ozdobna blacha perforowana. Z uwagi na konieczność zapewnienai milimetrowej dokładności, rejestrację skanów wykonaliśmy na sfery. Każda ze ścian została zrzutowana na płaszczyznę i rozrysowana w CAD celem przekazania zleceniodawcy rzutu wektorowego 2D. Koneser D by geodezja3D.pl on Sketchfab