Przejdź do głównej zawartości

Pomiar kubatury hałd z drona

Kiedyś taki pomiar trzech pryzm to godzina wspinaczki z lustrem lub GPS w ręku. Efekt... 150-300 pomierzonych punktów - w zależności od kondycji i determinacji. Poza tym nuda.

A jak to może wyglądać dzisiaj? Podnosimy z ziemi drona, wykonujemy kilkadziesiąt zdjęć o odpowiednim pokryciu z niewielkiego pułapu. Zakładamy kilka-kilkanaście punktów kontrolnych i tyle pracy w terenie. Góra 20 minut. Później tylko troszkę więcej pracy przy komputerze.

Niby sumaryczna oszczędność czasu nie taka wielka ale co dostajemy w zamian? Okazuje się, że nasza wirtualna pryzma składa się z kilku-kilkudziesięciu tysięcy punktów, nawet najbardziej skomplikowana struktura jest wiernie oddana a dokładność pomiaru znacznie wyższa. Oprócz tego nie narażamy się na niebezpieczeństwo, praktycznie nie wstrzymujemy prac na terenie zakładu i mamy możliwość zaprezentowania klientowi wyników w efektownej postaci modelu 3D.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Skanowanie laserowe klatki schodowej

Dostaliśmy zlecenie na sprawdzenie odchyłek pionowości ścian żelbetowych klatki schodowej budynku w budowie. Na chwilę pomiaru ukończonych było 12 z 17 pięter. Z założenia inwentaryzacja miały być o wiele bardziej szczegółowa niż przy punktowym pomiarze tachimetrycznym - tj. dół i góra ścian na każdej kondygnacji. Metoda skaningu laserowego od razu wydała się do tego celu najodpowiedniejsza. Efektem prac była kolorowa hipsometryczna mapa odchyłek od pionowości względem płaszczyzny teoretycznej dla każdej ściany klatki schodowej. W przyjrzysty sposób pokazała miejsca wadliwego wykonania konstrukcji. Dodatkowo wykonaliśmy przelot przez chmurę punktów.

Hala produkcyjna - skanowanie 3D -> model BIM

Od chmury punktów do modelu BIM... Obiekt, który skanowaliśmy na Śląsku to zakład produkcyjny; hala i część biurowa. W szczegółach wyglądało to tak: 3600 m2 powierzchni wewnętrznej + elewacje i dachy 164 skany około 10 h skanowania bez koloru (2 dni) osiągnięta dokładność <20 mm rejestracja (łączenie) skanów, czyszczenie i przygotowanie chmury punktów: 2 dni objętość chmury: 700 mln punktów Dwa zrzuty z ekranu z chmurą: Efekt wizualny może i nie zachwyca ale mamy gotowy produkt odzwierciedlajacy kompleksowo konstrukcję budynku, który stanowi podstawę do dalszej pracy dla projektanta. Po tygodniu modelowania w Revicie, uzyskujemy coś takiego :)

Inwentaryzacja architektoniczna dworca w Pobiedziskach

Mieliśmy okazję zeskanować niewielki ale interesujący i dość wymagający pod względem nakładu pracy budynek dworca kolejowego w Pobiedziskach. Mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów budynek posiadał kilkadziesiąt pomieszczeń na czterech kondygnacjach (również piwnice i poddasze) i kilka osobnych wejść. Skanowanie zajęło 1.5 dnia - wykonaliśmy 120 skanów a wynikowa chmura składała się z ponad 1.5 miliarda punktów! Następnie wykonaliśmy rzuty dla wszystkich kondygnacji oraz przekroje i widoki elewacji.