Przejdź do głównej zawartości

Pomiar kubatury hałd z drona

Kiedyś taki pomiar trzech pryzm to godzina wspinaczki z lustrem lub GPS w ręku. Efekt... 150-300 pomierzonych punktów - w zależności od kondycji i determinacji. Poza tym nuda.

A jak to może wyglądać dzisiaj? Podnosimy z ziemi drona, wykonujemy kilkadziesiąt zdjęć o odpowiednim pokryciu z niewielkiego pułapu. Zakładamy kilka-kilkanaście punktów kontrolnych i tyle pracy w terenie. Góra 20 minut. Później tylko troszkę więcej pracy przy komputerze.

Niby sumaryczna oszczędność czasu nie taka wielka ale co dostajemy w zamian? Okazuje się, że nasza wirtualna pryzma składa się z kilku-kilkudziesięciu tysięcy punktów, nawet najbardziej skomplikowana struktura jest wiernie oddana a dokładność pomiaru znacznie wyższa. Oprócz tego nie narażamy się na niebezpieczeństwo, praktycznie nie wstrzymujemy prac na terenie zakładu i mamy możliwość zaprezentowania klientowi wyników w efektownej postaci modelu 3D.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Hala produkcyjna - skanowanie 3D -> model BIM

Od chmury punktów do modelu BIM... Obiekt, który skanowaliśmy na Śląsku to zakład produkcyjny; hala i część biurowa. W szczegółach wyglądało to tak: 3600 m2 powierzchni wewnętrznej + elewacje i dachy 164 skany około 10 h skanowania bez koloru (2 dni) osiągnięta dokładność <20 mm rejestracja (łączenie) skanów, czyszczenie i przygotowanie chmury punktów: 2 dni objętość chmury: 700 mln punktów Dwa zrzuty z ekranu z chmurą: Efekt wizualny może i nie zachwyca ale mamy gotowy produkt odzwierciedlajacy kompleksowo konstrukcję budynku, który stanowi podstawę do dalszej pracy dla projektanta. Po tygodniu modelowania w Revicie, uzyskujemy coś takiego :)

Skaning i modelowanie 3D wiaty kolejowej

Modernistyczne wiaty i przystanki warszawskiego węzła kolejowego z lat 60-tych to już zabytki. W otaczającym je chaosie urbanistycznym trudno docenić ich wybitne bryły. Pewnie mało kto zwraca uwagę np. wiatę nad zejściem na dworzec WKD Warszawa Śródmieście, która kształtem swojego dachu przypomina skrzydła motyla. Właśnie ten obiekt był przedmiotem prac związanych z oceną stanu betonu i planów renowacji. Wykonywała je hiszpańska firma INES Ingenieros Consultores a nam zleciła wykonanie skaningu, chmury punktów i modelu 3D. Obiekt okazał się skomplikowany i trudny do modelowania ale gotowy model BIM w Revit dostarczyliśmy zleceniodawcy w terminie.

Skanowanie konstrukcji hali sportowej

Wiosną otrzymaliśmy ciekawe zlecenie z urzędu miasta w Żorach. Potrzeba była wykonania dokładnego skaningu stalowo-żelbetowej hali sportowej w celu określenia deformacji konstrukcji, zwłaszcza ugięć dźwigarów. Wcześniej na obiekcie były wykonywane klasyczne pomiary geodezyjne lecz nie dawały one pełnego obrazu istniejących odkształceń. Z uwagi na wymaganą dużą dokładność wykonywaliśmy skany w prawie maksymalnej rozdzielczości 3mm/10m a rejestracja skanów odbyła się na sfery. Zmieściliśmy się w wymaganych 2 mm :) Dodatkowo chmura punktów została pokolorowana zdjęciami dla lepszej identyfikacji szczegółów. Zleceniodawca otrzymał od nas gotową chmurę punktów oraz przekroje w formacie dwg w celu wykonywania własnych analiz.