Przejdź do głównej zawartości

Skanowanie konstrukcji hali sportowej

Wiosną otrzymaliśmy ciekawe zlecenie z urzędu miasta w Żorach. Potrzeba była wykonania dokładnego skaningu stalowo-żelbetowej hali sportowej w celu określenia deformacji konstrukcji, zwłaszcza ugięć dźwigarów.
Wcześniej na obiekcie były wykonywane klasyczne pomiary geodezyjne lecz nie dawały one pełnego obrazu istniejących odkształceń.


Z uwagi na wymaganą dużą dokładność wykonywaliśmy skany w prawie maksymalnej rozdzielczości 3mm/10m a rejestracja skanów odbyła się na sfery. Zmieściliśmy się w wymaganych 2 mm :) Dodatkowo chmura punktów została pokolorowana zdjęciami dla lepszej identyfikacji szczegółów.
Zleceniodawca otrzymał od nas gotową chmurę punktów oraz przekroje w formacie dwg w celu wykonywania własnych analiz.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Hala produkcyjna - skanowanie 3D -> model BIM

Od chmury punktów do modelu BIM...

Obiekt, który skanowaliśmy na Śląsku to zakład produkcyjny; hala i część biurowa. W szczegółach wyglądało to tak: 3600 m2 powierzchni wewnętrznej + elewacje i dachy164 skanyokoło 10 h skanowania bez koloru (2 dni)osiągnięta dokładność <20 mmrejestracja (łączenie) skanów, czyszczenie i przygotowanie chmury punktów: 2 dniobjętość chmury: 700 mln punktów Dwa zrzuty z ekranu z chmurą:

Efekt wizualny może i nie zachwyca ale mamy gotowy produkt odzwierciedlajacy kompleksowo konstrukcję budynku, który stanowi podstawę do dalszej pracy dla projektanta.
Po tygodniu modelowania w Revicie, uzyskujemy coś takiego :)
Skaning i modelowanie 3D wiaty kolejowej

Modernistyczne wiaty i przystanki warszawskiego węzła kolejowego z lat 60-tych to już zabytki. W otaczającym je chaosie urbanistycznym trudno docenić ich wybitne bryły. Pewnie mało kto zwraca uwagę np. wiatę nad zejściem na dworzec WKD Warszawa Śródmieście, która kształtem swojego dachu przypomina skrzydła motyla. Właśnie ten obiekt był przedmiotem prac związanych z oceną stanu betonu i planów renowacji. Wykonywała je hiszpańska firma INES Ingenieros Consultores a nam zleciła wykonanie skaningu, chmury punktów i modelu 3D.


Obiekt okazał się skomplikowany i trudny do modelowania ale gotowy model BIM w Revit dostarczyliśmy zleceniodawcy w terminie.Niwelacja skanerem laserowym

Klasyczne zadanie geodezyjne w nowym wydaniu. Szczegółowy pomiar rzędnych ulicy wykonany skanerem pozwolił na precyzyjne określenie stopnia zniszczenia nawierzchni i nakładów potrzebnych do naprawy.
Przy opracowaniu jedyną trudność stanowiło czyszczenie chmury punktów ze względu na duży ruch uliczny w czasie pomiaru oraz składowane materiały budowlane na jezdni.