Przejdź do głównej zawartości

Skanowanie konstrukcji hali sportowej

Wiosną otrzymaliśmy ciekawe zlecenie z urzędu miasta w Żorach. Potrzeba była wykonania dokładnego skaningu stalowo-żelbetowej hali sportowej w celu określenia deformacji konstrukcji, zwłaszcza ugięć dźwigarów.
Wcześniej na obiekcie były wykonywane klasyczne pomiary geodezyjne lecz nie dawały one pełnego obrazu istniejących odkształceń.


Z uwagi na wymaganą dużą dokładność wykonywaliśmy skany w prawie maksymalnej rozdzielczości 3mm/10m a rejestracja skanów odbyła się na sfery. Zmieściliśmy się w wymaganych 2 mm :) Dodatkowo chmura punktów została pokolorowana zdjęciami dla lepszej identyfikacji szczegółów.
Zleceniodawca otrzymał od nas gotową chmurę punktów oraz przekroje w formacie dwg w celu wykonywania własnych analiz.
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pierwszy post

Na tym blogu postaram się prezentować nasze wybrane ciekawe prace z zakresu skanowania laserowego 3D i pomiarów z drona. Mam nadzieję, że będzie tego jak najwięcej.

Obie technologię łączy pojęcie chmury punktów czyli sposób na przedstawienie rzeczywistości (położenia, wymiarów ale nie tylko) za pomocą zazwyczaj bardzo dużego zbioru punktów posiadających oczywiście współrzędne XYZ oraz parametr intensywności odbicia.

Zapraszam również na naszą stronę www.geodezja3D.pl oraz profil na facebook'u.

Hala produkcyjna - skanowanie 3D -> model BIM

Od chmury punktów do modelu BIM...

Obiekt, który skanowaliśmy na Śląsku to zakład produkcyjny; hala i część biurowa. W szczegółach wyglądało to tak: 3600 m2 powierzchni wewnętrznej + elewacje i dachy164 skanyokoło 10 h skanowania bez koloru (2 dni)osiągnięta dokładność <20 mmrejestracja (łączenie) skanów, czyszczenie i przygotowanie chmury punktów: 2 dniobjętość chmury: 700 mln punktów Dwa zrzuty z ekranu z chmurą:

Efekt wizualny może i nie zachwyca ale mamy gotowy produkt odzwierciedlajacy kompleksowo konstrukcję budynku, który stanowi podstawę do dalszej pracy dla projektanta.
Po tygodniu modelowania w Revicie, uzyskujemy coś takiego :)
Skanowanie konstrukcji żelbetowej

Przedmiotem fajnego zlecenia było skanowanie żelbetowych belek na elewacji budynku na warszawskiej Pradze. W figury geometryczne; trójkąty i czworoboki utworzone przez belki ma zostać wpasowana na wymiar ozdobna blacha perforowana.


Z uwagi na konieczność zapewnienai milimetrowej dokładności, rejestrację skanów wykonaliśmy na sfery. Każda ze ścian została zrzutowana na płaszczyznę i rozrysowana w CAD celem przekazania zleceniodawcy rzutu wektorowego 2D.
Koneser D by geodezja3D.pl on Sketchfab